19.6.2019

Dobré odpoledne vážení posluchači rádia VAŠE TOULKY. Opět budeme vysílat živě z PCT a sledovat kroky hikera Jingle bell. Nyní dostávám info z terénu od kolegy Alfréda, že se přenos posouvá o hodinu, Jingle bell potřebuje ještě hodinku spánku navíc. Včerejšek byl náročný.

Ok, dostávám info, že se Jingle bell probudil, tak přepojuji do terénu.

Zdravím vážení posluchači, tady opět reportér Alfréd. Jine bell zrovna vstanul a chystá se na nejvyšší bod na ofiko trase PCT – Forester Pass – 4 009 m.n.m. Je něco málo po 5 ráno, tak zkusím z Jingle bell něco dostat.

A: Dobré ráno, Jingle bell. Jak se cítíte po včerejšku a jak to vidíte dneska?

JB: Trochu unaveně, proto jsem místo ve 4 vstával až v 5. Ale jsem natěšený na Forester pass.

A: Tak good luck.

JB: Díky.

Počasí je opět parádní, obloha vymetená a již není taková zima. Máme něco málo po 6 a Jingle bell vyráží. Je již světlo, takže obrazový materiál bude hned k dispozici na našem webu. Do Forester passu to jsou 3,5 míle. První část vede po velké sněhové planině. Jingle bell vidí pouze 2 hikery před sebou, jinak jen ticho a bílo.

On my way to Forester pass.

Vypadá to, že dneska si to Jingle bell fakt užívá. Problémy s nadmořskou výškou jsou pryč, tělo si zvyklo. Po cca hodině dorazí k ostrému stoupání a nahoře vidí věhlasnou pasáž v prudkém svahu.

White part in the middle is Forester pass.

Metodou cik cak se prokousává svým tempem nahoru. Finální pasáž je již kamenná cestička vytesána do skály.

Final part was rocky, but without snow.

A jsme u věhlasné pasáži. Tady je třeba velká koncentrace. Jeden chybný krok a jede se v ostrém svahu dolů. Jingle bell ale nekompromisně zabodavá cepín do svahu, pak udělá 2 kroky a znovu.

Very famous and serious snow cross in steep slope just before reaching the pass.

Pasáž je krátká, takže za chvilku je na druhém konci a zbývá posledních pár kroků do passu. V 8:03 je Jingle bell v passu! Výhledy na obě strany jsou luxusní, viz obrazový materiál.

Forester pass.

V passu se zdrží pouze chvilku a postupuje dále. Sníh už taje, takže se Jingle bell chce dostat dolů co nejdříve. Okolí je pořád dechbedoucí. Tohle je opravdu paráda.

On my way down from Forester pass.

Za chvilku dochází velkou skupinu hikerů a jde s nimi. Při sestupu je jedna výhoda. Je zde spousta sjezdů po zadnici. U prvního ještě Jingle bell váhá, ale když stopy končí, tak stejně musím dolů po zadku. Následují ještě 3 další sjezdy. Celá skupinka vždy čeká, až všichni bezpečně sjedou dolů. Jj, tady se hikeři vzájemně hlídají.

We slide down sometimes.

Skupina narazí na jeden silnější potok/řeku a opět se vzájemně hlídají při přechodu na druhou stranu po stromu. Poté se Jingle bell trhá a jede solo dál. Cesta vede kolem řeky a místy to je opravdu solidní gymnastika + trail se pořád ztrácí.

Poté sníh zmizí a JB pokračuje lesem. Po cca míli se trail prudce stáčí do jižního svahu. Zde Jingle bell nastoupává solidní metry.

Hiking up without snow.

Většina hikerů bere odbočku do Kearsarge passu, který je jakýsi výchozí bod do města Bishop, kolem Bullfrog jezera. Ale Jingle bell se rozhoduje pro trail, který vede nad jezerem, a pak se s tím prvním trailem spojí před passem. Po hodině boje ve sněhu, kdy Jingle bell neustále hledá cestu, boří se a má za sebou pouze cca 1,2 míle, to nevypadá dobře. Je jasné, že tento trail moc hikerů nechodí. Zkusím se ho zeptat na aktuální situaci.

A: Jingle bell, byla tohle dobrá volba?

JB: Upřímně, teď si nejsem jistý. Mám za sebou jen míli a něco a stálo mě to hooodně sil. A již je kolem 3 odpoledne. Chci se dostat skoro na konec tohoto bočního trailu, což je 7,5 mil!!! S tímhle tempem nevím, nevím.

Ale Jingle bell to nevzdává a pokračuje dál. A najednou se celé údolí otevře a naskytne se luxus pohled na skoro zamrzlé jezero Bullfrog. Naprostá bomba. Na tváři Jingle bell jde vidět, že to za tu námahu stálo.

View at Bullfrog lake.

Pokračuje dále a před 5 odpoledne se vyšrábe do Kearsarge passu. Na jedné straně Sierra a na druhé pohled do vyprahlého údolí Onion.

Kearsarge pass.

I za passem jsou stále náročné sněhové pasáže. Nakonec přece jenom sníh ustoupí a JB míjí jezero Gilbert, kde již stanuje spousta hikerů.

Gilbert lake.

Kolem půl sedmé to zabalí cca 1,5 míle před parkovištěm, kde zítra bude řešit odvoz do 53 mil vzdáleného Bishopu.

A je to tady – konec našeho 2-denního putování s hikerem Jingle bell. Položím mu poslední otázku.

A: Jak hodnotíte poslední 2 dny?

JB: Naprostá bomba. Sice jsem vyčerpaný, ale hlavně dnešek byl naprosto luxusní.

A: Díky a držíme palce dál.

JB: Taky děkuji a těší mě, že jste sledovali mé kroky na PCT.

Loučím se s Jingle bell a opět poslední info pro posluchače – na večeři bylo Teriyaky kuře s rýži a zeleninou. Předávám slovo do studia.

Díky Alfréde za dnešní živé vysílání a já se za rádio VAŠE TOULKY loučím a opět někdy na našich vlnách.

Dneska: 13 mil, total: 789 mil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.